gizegen instagram
gizlie exhibition

İlk Ortak Sergimiz • Sınır Tanımayan Yaratıcılıklar

Havada bir sergi var…

Ateşte…

Suda…

Toprakta…

9 yıl önce, Los Angeles’ta film okurken tanışan iki arkadaşın ortak sergisi hayal ediliyor ve yaratılıyor bugünlerde. Los Angeles’tayken beraber çok sayıda kısa film yaptılar, festivallere gittiler, senaryolar yazdılar. Ardından vizeleri sona erdi ve geldikleri yerlere geri döndüler.

Biri Fransa sınırları içine…

Diğeri Türkiye sınırları içine…

Aralarına sınırlar çekilmişti, o sınırların içinde her ikisi de kendi sınavlarını vereceklerdi. Verdiler, vermeye de devam ediyorlar.

Ama tüm yaşananlar, tüm değişimler arasında bazı şeyler asla değişmedi; dostlukları, yaratıma ve hikaye anlatıcılığına olan tutkuları. Onlar tüm sınırlara, imkanlara ve imkansızlıklara rağmen (ve onlar sayesinde) birlikte hayal etmeye, üretmeye, paylaşmaya, çalışmaya, yaşamaya devam ettiler ve kendilerine “yaratıcı işlerdeki suç ortakları” diyerek GizLie’yi kurdular.

Bugün nice ortak yaratım yıllarının ardından, ben, Türkiye sınırları içinde olan, ilk ortak sergimizi Reims, Fransa’da yapacağımızı açıklamaktan mutluluk duyuyorum. Sergimizin adı: “Creativity Without Borders • Créativité Sans Frontières • Sınır Tanımayan Yaratıcılıklar.”

Ben bu satırları yeni döndüğüm İstanbul’dan yazıyorum. Paris’te Nathalie ile sergimizi hayal ettiğimiz bir üç hafta geçirdik, bize evlerini emanet eden Claire, Michel, Anne ve Beto sayesinde. Her birine koskoca bir minnet balonu uçuruyorum. Derin, enteresan, dolu dolu, boş boş bir serüvendi; pek çok duygu ve hal geçti içimizden; tohumlar ekti, filizler verdi, meyveler sundu. Saatler Ocak ayını vurup, paylaşma zamanı gelene kadar, üretim serüveni sürüyor.

Şimdilik havadisler böyle.

Hepinize sonsuz hayal güçleri, yaratıcılık, yaramazlık ve sevgiler uçuruyoruz,

Giz & Lie namına Gizem